Травма — це тілесне ушкодження внаслідок дії зовнішніх чинників. Ушкоджен­ня, що часто трапляються у дітей різного віку, називають дитячим травматизмом. Найпоширенішими видами травматизму серед дітей до семи років є побутовий, ву­личний і транспортний.

Побутовий травматизм

• Постійно турбуйтеся про безпеку дитини вдома. Систематично виховуйте в дитині обачливість і обережність.
  • Поясніть, що особливо обережним слід бути з вогнем і під час використання елек­тричних приладів.
  • Застерігайте дитину від пустощів на балконах і драбинах, аби уникнути забиття та падіння з висоти.
  • Не відчиняйте вікна навстіж у приміщенні, де перебуває дитина.
  • Не допускайте дитину до газової або електричної плити під час приготування їжі, аби уберегти її від термічних опіків.
  • Зберігайте в недоступних для дитини місцях шкідливі речовини, щоб запобігти отруєнням, опікам стравоходу та органів дихання дитини.
  • Не залишайте в доступному для дітей місці голки, цвяхи, леза бритв та інші гострі предмети, щоб дитина не завдала собі шкоди.
  • Облаштуйте власне помешкання та ігрову зону так, аби максимально уберегти ди­тину від падіння та забиття.
  • Позбавтеся несправних електроприладів та ізолюйте проводи та розетки.
  • Поясніть дитині, що вставляти в розетки шпильки, цвяхи, ножиці тощо небезпечно для життя.

Вуличний травматизм

• Привчіть дитину бути обережною на сходах і під час підйому та спуску міцно три­матися за поручні.
  • Поясніть дитині, що під час ігор з іншими дітьми слід поводитися чемно: не штов­хати інших, не кидатися піском тощо.
  • Не дозволяйте дитині залазити високо на дерева, драбини, споруди, щоб уберегти її від падіння з висоти.
  • Поінформуйте дитину, що всі каналізаційні люки, підвали та канави слід оминати.
  • Не грайте з дітьми на необладнаних або пошкоджених дитячих майданчиках.
  • Перевіряйте гойдалки та спортивні снаряди на дитячих майданчиках і в парках відпочинку на справність перед катанням чи тренуванням.
  • Оминайте ділянки, де проводять ремонтні роботи.
  • Розкажіть дитині, що ходити під балконами будівель небезпечно через можливість падіння предметів, бурульок тощо.

Транспортний травматизм

• Навчайте дитину правилам дорожнього руху з раннього віку і постійно зміцнюйте ці знання.
  • Не залишайте дітей без догляду на подвір'ї, на вулицях з інтенсивним рухом тран­спорту.
  • Стежте уважно за дітьми під час їхнього катання на велосипедах, самокатах, сан­ках, роликах тощо.
  • Забороняйте дітям кататися на велосипедах, самокатах, скейтах тощо на проїжд­жій частині дороги та мостах.
  • Подавайте позитивний приклад дитині бездоганним дотриманням правил дорож­нього руху.
  • Переходьте дорогу лише по пішохідному переходу і в спеціально призначених міс­цях, тримаючи дитину за руку.
  • Звертайте увагу дитини на інтенсивність вуличного руху, світлофори, пішохідні пе­реходи, сигнал «Стережись автомобіля».
  • Пояснюйте дитині правила поведінки на дорозі під час кожного перебування на вулиці.
  • Привчіть дитину ходити лише по тротуарах з правого боку дороги, а в тих місцях, де тротуарів немає, йти з лівого боку дороги назустріч транспорту.
  • Не перетворюйте турботу про дитину на безперервні заборони та обмеження, щоб не образити її і не викликати зворотної реакції.
  • Хай щастить та будьте здорові!