1. БЕЗПЕКА НА ВОДІ - ПРАВИЛА ДЛЯ ДОРОСЛИХ І ДІТЕЙ!

Невиконання правил поведінки на воді може призвести до нещасних випадків і травматизму, тому під час купання забороняється:

– не подавати дітям негативного прикладу, порушуючи правила дорожнього руху;

– не чіплятися на підніжку транспорту і не стрибати на ходу, щоб своїм прикладом не заохотити дітей;

– вчити переходити вулицю на зелене світло світлофора, користуватись підземним переходом;

– на власному прикладі вчити користуватись нерегульованим пішохідним переходом;

– при перетині вулиці нерегульованим пішохідним переходом радити дітям йти в загальній масі пішоходів, бо дитина сама ще не завжди здатна оцінити дорожню ситуацію;

– не дозволяти дітям з'являтися зненацька перед транспортними засобами;

– не допускати ігор дітей на проїжджій частині дороги;

– не дозволяти дітям грати з м'ячем, кататися не велосипеді, ковзанах, роликах, лижах, санчатах на проїжджій частині дороги та поблизу від неї.

За вікном літо. Все більше хочеться покинути квартиру й відправитися на природу, здебільшого до лісу або річки. Тому на часі говорити про воду, а точніше про правила поводження людей на водоймах, аби відпочинок приносив радість. Усім відомо, що вода – чудодійний засіб оздоровлення організму. Купання дає людині фізичне та моральне задоволення, допомагає позбутися стресів. Але, на жаль, для декого відпочинок біля води закінчується трагедією.

2. Пам'ятка щодо дотримання правил з легкозаймистими токсичними речовинами.

2.1. РТУТЬ.

РТУТЬ – РІДКИЙ МЕТАЛ СРІБЛЯСТОГО КОЛЬОРУ. ВИКОРИСТОВУЄТЬСЯ В ПОБУТОВИХ ПРИЛАДАХ (ТЕРМОМЕТРИ, АПАРАТИ ВИМІРЮВАННЯ АРТЕРІАЛЬНОГО ТИСКУ, ЛАМПАХ ДЕННОГО ОСВІТЛЕННЯ ТА ІНШИХ), ХІМІЧНІЙ, ФАРМАЦЕВТИЧНІЙ, ЗОЛОТОДОБУВНІЙ ПРОМИСЛОВОСТІ. НАЙБІЛЬШУ НЕБЕЗПЕКУ ДЛЯ ЛЮДИНИ СТАНОВЛЯТЬ ПАРИ РТУТІ (ВОНА МОЖЕ ВИПАРОВУВАТИСЬ НАВІТЬ ПРИ КІМНАТНІЙ ТЕМПЕРАТУРІ). ПАРИ МАЮТЬ ЗДАТНІСТЬ НАКОПИЧУВАТИСЬ У СТІНАХ І СТЕЛЯХ БУДИНКІВ, МОЖУТЬ ПРО­НИКАТИ В БЕТОН НА ГЛИБИНУ ДО 1 СМ. РТУТЬ І ЇЇ СПОЛУКИ ЗДАТНІ ПОТРАПЛЯТИ В ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ ЧЕРЕЗ ОРГАНИ ДИХАННЯ І ТРАВЛЕННЯ, ЧЕРЕЗ ШКІРУ І СЛИЗОВІ ОБОЛОНКИ.

ОЗНАКИ ОТРУЄННЯ ВИЯВЛЯЮТЬСЯ ЛИШЕ ЧЕРЕЗ 8 ГОДИН. РТУТЬ УРАЖАЄ СЛИЗОВІ ОБОЛОНКИ ШЛУНКОВО-КИШКОВОГО ТРАКТУ, НИРКИ, КРОВ, ЦЕНТРАЛЬНУ НЕРВОВУ СИСТЕМУ. ПРИ НЕВЕЛИКИХ ДОЗАХ ОЗНАКИ ОТРУЄННЯ ПРАКТИЧНО НЕ ВИЯВЛЯЮТЬСЯ.

ПРИ СИЛЬНОМУ ОТРУЄННІ ВИНИКАЄ ТОКСИЧНИЙ ШОК, БОЛІ В ЖИВОТІ, МЕТАЛЕВИЙ ПРИСМАК У РОТІ, БЛЮВАННЯ З КРОВ'Ю ТА ГОСТРА НИРКОВА НЕДОСТАТНІСТЬ, ПІДВИЩЕНА ЗБУДЖЕНІСТЬ, ПОРУШЕННЯ ЗОРУ ("ДВОЇННЯ" ПРЕДМЕТІВ), ВТРАЧАЄТЬСЯ ОРІЄНТАЦІЯ, ІНКОЛИ ВИНИКАЄ ТРЕМТІННЯ КІНЦІВОК. ПРИ РОЗЛИВІ РТУТІ ПОТРІБНО ЗІБРАТИ ЇЇ МЕХАНІЧНИМ СПОСОБОМ: (ВИКОРИСТАННЯ ПОБУТОВОГО ПИЛЕВСМОКТУВАЧА НЕПРИПУСТИМЕ) В СКЛЯНУ БАНКУ І ЗАЛИТИ ВОДОЮ. МІСЦЕ РОЗЛИВУ НАКРИТИ ПАПЕРОМ. НЕГАЙНО ВИКЛИКАТИ ПРАЦІВНИКІВ СЕС.ПРИ ПОПАДАННІ РТУТІ В ШЛУНОК НЕОБХІДНО НЕГАЙНО ПРОМИТИ ЙОГО РОЗЧИНОМ 20-30 ГРАМІВ АКТИВОВАНОГО ВУГІЛЛЯ НА СТАКАН ВОДИ.ПАМ'ЯТАЙТЕ, ЩО ПРИ ПОПАДАННІ НАВІТЬ НЕВЕЛИКОЇ КІЛЬКОСТІ РТУТІ ЧИ ЇЇ СПОЛУК В ОРГАНІЗМ ЛЮДИНИ НЕОБХІДНО НЕГАЙНО ЗВЕРНУТИСЬ ЗА КВАЛІФІКОВАНОЮ МЕДИЧНОЮ ДОПОМОГОЮ.ПІСЛЯ ПЕРЕБУВАННЯ В ЗОНІ, ЯКА ЗАБРУДНЕНА ПАРАМИ РТУТІ НЕОБХІДНО ЗМІНИТИ ОДЯГ, ПРИЙНЯТИ ДУШ, ПОЧИСТИТИ ЗУБИ, ПРОПОЛОСКАТИ РОТ 0,25% РОЗЧИНОМ МАРГАНЦІВКИ.

2.2. ХЛОР.

ГАЗ ЖОВТУВАТО-ЗЕЛЕНОГО КОЛЬОРУ З РІЗКИМ ХАРАКТЕРНИМ ЗАДУШЛИВИМ ЗАПАХОМ. ВАЖЧИЙ ЗА ПОВІТРЯ, МАЛОРОЗЧИННИЙ У ВОДІ. ПРИ ВИПАРОВУВАННІ ТА З'ЄДНАННІ З ВОДЯНОЮ ПАРОЮ У ПОВІТРІ СТЕЛИТЬСЯ НАД ЗЕМЛЕЮ У ВИГЛЯДІ ТУМАНУ ЗЕЛЕНУВАТО-БІЛОГО КОЛЬОРУ, МОЖЕ ПРОНИКАТИ В НИЖНІ ПОВЕРХИ ТА ПІДВАЛЬНІ ПРИМІЩЕННЯ БУДИНКІВ. ПРИ ВИХОДІ В АТМОСФЕРУ ДИМИТЬ, ЙОГО ПАРА СИЛЬНО ПОДРАЗНЮЄ ОРГАНИ ДИХАННЯ, ОЧІ, ШКІРУ. У ВЕЛИКИХ КІЛЬ­КОСТЯХ ВИКОРИСТОВУЄТЬСЯ ДЛЯ ВІДБІЛЮВАННЯ ТКАНИНИ, ПАПЕРОВОЇ МАСИ, ЗНЕЗАРАЖЕННЯ ПИТНОЇ ВОДИ ТА В ІНШИХ ЦІЛЯХ. ПЕРЕВОЗИТЬСЯ У ЗРІДЖЕНОМУ СТАНІ ГПД ТИСКОМ У ЦИСТЕРНАХ І БАЛОНАХ. ГОЛОВНИМИ ОЗНАКАМИ ОТРУЄННЯ ХЛОРОМ – Є РІЗКА БІЛЬ У ГРУДЯХ, СУХИЙ КАШЕЛЬ, ПОРУШЕННЯ КООРДИНАЦІЇ РУХУ, ЗАДИШКА, РІЗЬ В ОЧАХ, СЛЬОЗОТЕЧА. ПАРИ ХЛОРУ ВИКЛИКАЮТЬ ОГЯКИ СЛИЗОВОЇ ОБОЛОНКИ ДИХАЛЬНИХ ШЛЯХІВ, ШКІРИТА ОЧЕЙ. ВДИХАННЯ ВЕЛИКОЇ КІЛЬКОСТІ КОНЦЕНТРОВАНИХ ПАРІВ ХЛОРУ МОЖЕ ПРИЗВЕСТИ ДО СМЕРТІ. НАДАЮЧИ ПЕРШУ ДОПОМОГУ ПОСТРАЖДАЛОМУ ПОТРІБНО НАДІТИ НА ПОТЕРПІЛОГО ПРОТИГАЗ, ПРИ ЙОГО ВІДСУТНОСТІ ВИКОРИСТАТИ ВАТНО-МАРЛЕВУ ПОВ'ЯЗКУ, ЗМОЧЕНУ У 2-Х ПРОЦЕНТНОМУ РОЗЧИНІ ХАРЧОВОЇ СОДИ, АБО ЗМОЧЕНУ ВОДОЮ. ВИНЕСТИ НА СВІЖЕ ПОВІТРЯ, ЗНЯТИ ПРОТИГАЗ (ВАТНО-МАРЛЕВУ ПОВ'ЯЗКУ), ДАТИ ЗВОЛОЖЕНИЙ КИСЕНЬ. ПРИ ВІДСУТНОСТІ ДИХАННЯ, ЗРОБИТИ ШТУЧНЕ ДИХАННЯ. ШКІРУ ТА СЛИЗОВІ ПРОМИВАТИ 2-Х ПРОЦЕНТНИМ РОЗЧИНОМ ХАРЧОВОЇ СОДИ НЕ МЕНШЕ 15 ХВИЛИН.

2.3. АЗОТНА КИСЛОТА.

БЕЗБАРВНА РІДИНА. ВАЖЧА ЗА ВОДУ. ПАРИ ВАЖЧІ ЗАПОВІТРЯ. РОЗЧИННА У ВОДІ. НА ПОВІТРІ ДИМИТЬ. СИЛЬНИЙОКИСЛЮВАЧ. КОРОЗІЙНА ДЛЯ БІЛЬШОСТІ МЕТАЛІВ. НЕ ГОРИТЬ.ЗАПАЛЮЄ УСІ ГОРЮЧІ РЕЧОВИНИ. ВИБУХАЄ У ПРИСУТНОСТІМІНЕРАЛЬНИХ РОЗЧИННИКІВ НАСАМПЕРЕД СПИРТУ І СКИПИДАРУ. НЕБЕЗПЕЧНА ПРИ ВДИХАННІ, КОВТАННІ ТА ПРИ ПОПАДАННІ НА ШКІРУ ТА СЛИЗОВІ ОБОЛОНКИ. ВИКЛИКАЄ ВАЖКІ ОПІКИ ШКІРИ.

ОЗНАКИ ОТРУЄННЯ:

ДЕРЕ В ГОРЛІ, УТРУДНЕНЕ ДИХАННЯ, СУХИЙ КАШЕЛЬ, ЗАДИШКА, КЛЕКОТИТЬ ДИХАННЯ, ПОДРАЗНЕННЯ СЛИЗОВОЇ ОБОЛОНКИ ОЧЕЙ, НОСА, РОТА, СТРАВОХОДУ ТА ШЛУНКУ. ОПІКИ ГУБ, ШКІРИ, ПІДБОРІДДЯ. ПРОНИЗЛИВІ БОЛІ ЗА ГРУДЬМИ, У ДІЛЯНЦІ ШЛУНКУ. НЕСТЕРПИМА БЛЮВОТА З КРОВ'Ю, ОХРИПЛІСТЬ ГОЛОСУ. МОЖЛИВИЙ СПАЗМ ТА НАБРЯК ГОРТАНІ, ЛЕГЕНЬ. НАДІТИ ПРОТИГАЗ АБО ВАТНО-МАРЛЕВУ ПОВ'ЯЗКУ. ЗМОЧЕНУ У 2% РОЗЧИНІ ХАРЧОВОЇ СОДИ. АБО У ВОДІ. ВИНЕСТИ ПОТЕРПІЛОГО НА СВІЖЕ ПОВІТРЯ. КИСЛОТУ. ЩО ПОТРАПИЛА НА ШКІРУ. ЗМИТИ ВЕЛИКОЮ КІЛЬКІСТЮ ВОДИ АБО РОЗЧИНОМ ХАРЧОВОЇ СОДИ. ПРИ ПОПАДАННІ В ОЧІ. ПРОМИТИ ЇХ ВЕЛИКОЮ КІЛЬКІСТЮ ПРОТОЧНОЇ ВОЛИ. АБО 2% ПРОЦЕНТНИМ РОЗЧИНОМ ПИТНОЇ СОДИ. ПОТЕРПІЛОГО СЛІД НЕГАЙНО ДОСТАВИТИ В НАЙБЛИЖЧИЙ ЛІКУВАЛЬНИЙ ЗАКЛАД.

2.4. СІРЧАНА КИСЛОТА.

БЕЗБАРВНА МАСЛЯНИСТА РІДИНА. НА ПОВІТРІ ПОВІЛЬНО ВИПАРОВУЄТЬСЯ. КОРОЗІЙНА ДЛЯ БІЛЬШОСТІ МЕТАЛІВ. СИЛЬНИЙ ОКИСЛЮВАЧ. ДОБРЕ РОЗЧИНЯЄТЬСЯ У ВОДІ. З ВОДОЮ РЕАГУЄ З ВИДІЛЕННЯМ ТЕПЛА ТА БРИЗОК. НЕ ГОРИТЬ. ОБЕЗВОДНЮЄ ДЕРЕВО, ПІДВИЩУЄ ЙОГО ЧУТЛИВІСТЬ ДО ГОРІННЯ. ЗАПАЛЮЄ ОРГАНІЧНІ РОЗЧИННИКИ ТА МАСТИЛА. ПОЛІАМІДИ (КАПРОН, НЕЙЛОН, ШОВК) ШВИДКО РУЙНУЮТЬСЯ, ШЕРСТЬ БІЛЬШ СТІЙКА ДО ЇЇ ДІЇ. НЕБЕЗПЕЧНА ПРИ ВДИХАННІ, КОВТАННІ І ПРИ ПОПАДАННІ НА ШКІРУ ТА СЛИЗОВІ ОБОЛОНКИ.

ОЗНАКИ ОТРУЄННЯ:

ДЕРЕ В ГОРЛІ, УТРУДНЕНЕ ДИХАННЯ, СУХИЙ КАШЕЛЬ, ЗАДИШКА, КЛЕКОТИТЬ ДИХАННЯ, ПОДРАЗНЕННЯ СЛИЗОВИХ ОБОЛОНОК ОЧЕЙ, НОСА, ОПІКИ ГУБ, ШКІРИ, ПІДБОРІДДЯ, ПРОНИЗЛИВІ БОЛІ ЗА ГРУДЬМИ, В РАЙОНІ ШЛУНКУ, НЕСТЕРПИМА БЛЮВОТА З КРОВ'Ю, ОХРИПЛІСТЬ ГОЛОСУ, МОЖЛИВИЙ СПАЗМ ТА НАБРЯК ГОРТАНІ. НАДАЮЧИ ПЕРШУ ДОПОМОГУ ПОТЕРПІЛОМУ НАДІНЬТЕ НА НЬОГО ПРОТИГАЗ АБО ВАТНО-МАРЛЕВУ ПОВ'ЯЗКУ, ЗМОЧЕНУ У 2% РОЗЧИНІ ХАРЧОВОЇ СОДИ АБО У ВОДІ. ВИНЕСІТЬ ПОТЕРПІЛОГО НА СВІЖЕ ПОВІТРЯ, ЗНІМІТЬ ПРОТИГАЗ ТА ЗАБРУДНЕНИЙ ОДЯГ І ВЗУТТЯ. ПРИ ПОТРЕБІ, ДАЙТЕ ЗВОЛОЖЕНИЙ КИСЕНЬ. ПРИ ВІДСУТНОСТІ ДИХАННЯ ЗРОБІТЬ ШТУЧНЕ. КИСЛОТУ, ЩО ПОТРАПИЛА НА ШКІРУ, ЗМИЙТЕ ВЕЛИКОЮ КІЛЬКІСТЮ ВОДИ АБО 2% РОЗЧИНОМ ХАРЧОВОЇ СОДИ. ПРИ ПОПАДАННІ В ОЧІ ПРОМИЙТЕ ЇХ ВЕЛИКОЮ КІЛЬКІСТЮ ПРОТОЧНОЇ ВОДИ АБО 2% РОЗЧИНОМ ПИТНОЇ СОДИ. ДОСТАВТЕ ПОТЕРПІЛОГО В НАЙБЛИЖЧИЙ ЛІКУВАЛЬНИЙ ЗАКЛАД.

2.5. СОЛЯНА КИСЛОТА.

БЕЗБАРВНА РІДИНА, ЛЕГКО РОЗЧИНЯЄТЬСЯ У ВОДІ, НА ПОВІТРІ ПОВІЛЬНО ВИПАРОВУЄТЬСЯ ТА ДИМИТЬ. КОРОЗІЙНА ДЛЯ БІЛЬШОСТІ МЕТАЛІВ, НЕ ГОРИТЬ. ПРИ ВЗАЄМОДІЇ З МЕТАЛОМ ВИДІЛЯЄ ЛЕГКОЗАЙМИСТИЙ ГАЗ. НЕБЕЗПЕЧНА ПРИ ВДИХАННІ, КОВТАННІ І ПРИ ПОПАДАННІ НА ШКІРУ ТА СЛИЗОВІ ОБОЛОНКИ.

ОЗНАКИ ОТРУЄННЯ:

ДЕРЕ В ГОРЛІ, УТРУДНЕНЕ ДИХАННЯ, СУХИЙ КАШЕЛЬ, ЗАДИШКА, КЛЕКОТИТЬ ДИХАННЯ, ПОДРАЗНЕННЯ ОЧЕЙ, НОСА, ОПІКИ ГУБ, ШКІРИ, ПІДБОРІДДЯ, ПРОНИЗЛИВІ БОЛІ ЗА ГРУДЬМИ, У РАЙОНІ ШЛУНКУ, НЕСТЕРПИМА БЛЮВОТА З КРОВ'Ю, ОХРИПЛІСТЬ ГОЛОСУ. МОЖЛИВИЙ СПАЗМ ТА НАБРЯК ГОРТАНІ. НАДАЮЧИ ПЕРШУ ДОПОМОГУ ПОТЕРПІЛОМУ НАДІНЬТЕ ПРОТИГАЗ, АБО ВАТНО-МАРЛЕВУ ПОВ'ЯЗКУ, ЗМОЧЕНУ У 2% РОЗЧИНІ ХАРЧОВОЇ СОДИ АБО У ВОДІ. ВИНЕСІТЬ ПОТЕРПІЛОГО НА СВІЖЕ ПОВІТРЯ, ЗНІМІТЬ ПРОТИГАЗ ТА ЗАБРУДНЕНИЙ ОДЯГ І ВЗУТТЯ. КИСЛОТУ, ЩО ПОТРАПИЛА НА ШКІРУ, ЗМИЙТЕ ВЕЛИКОЮ КІЛЬКІСТЮ ВОДИ, АБО 2% РОЗЧИНОМ ХАРЧОВОЇ СОДИ. ПРИ ПОПАДАННІ В ОЧІ, ПРОМИЙТЕ ЇХ ВЕЛИКОЮ КІЛЬКІСТЮ ПРОТОЧНОЇ ВОДИ, АБО 2% РОЗЧИНОМ ПИТНОЇ СОДИ. ДОСТАВТЕ ПОТЕРПІЛОГО В НАЙБЛИЖЧИЙ ЛІКУВАЛЬНИЙ ЗАКЛАД.

2.6. ЧАДНИЙ ГАЗ.

ЧАДНИЙ ГАЗ – БЕЗБАРВНИЙ ГАЗ, ЩО НЕ МАЄ ЗАПАХУ, ТОМУ ВІН ОСОБЛИВО НЕБЕЗПЕЧНИЙ, БО ЙОГО НЕ МОЖНА ВІДЧУТИ. ЧАДНИЙ ГАЗ ЛЕГШИЙ ЗА ПОВІТРЯ. ЗА ВИСОКОЇ ТЕМПЕРАТУРИ ВІН ЗГОРАЄ У КИСНІ СИНІМ ПОЛУМ'ЯМ. ЗРІДЖУЄТЬСЯ ДУЖЕ ПОГАНО. НЕРОЗЧИННИЙ У ВОДІ. МОЖЕ УТВОРЮВАТИ З ПОВІТРЯМ ВИБУХОВІ СУМІШІ. ЧАДНИЙ ГАЗ НАДЗВИЧАЙНО НЕБЕЗПЕЧНИЙ. ВІН З'ЯВЛЯЄТЬСЯ ВСЮДИ, ДЕ ПРОХОДИТЬ ПРОЦЕС ГОРІННЯ. НАЙБІЛЬША НЕБЕЗПЕКА ОТРУЄННЯ ІСНУЄ В ПРИМІЩЕННЯХ, ЯКІ ОПАЛЮЮТЬСЯ АВТОНОМНО, ЗА ДОПОМОГОЮ ЗГОРАННЯ ВУГІЛЛЯ ТА ІНШИХ ВИДІВ ОРГАНІЧНОГО ПАЛИВА. ГОЛОВНИМ СИМПТОМОМ ПРИ ОТРУЄННІ ЧАДНИМ ГАЗОМ Є ВТРАТА СВІДОМОСТІ. ПРИ ЛЕГКОМУ СТУПЕНІ ОТРУЄННЯ СПОСТЕРІГАЄТЬСЯ ШУМ У ВУХАХ, ПУЛЬСАЦІЯ ВЕНОЗНИХ АРТЕРІЙ, ГОЛОВНИЙ БІЛЬ, ВІДЧУТТЯ СПРАГИ, ЗАГАЛЬНА ТРИВОГА, ПОЧУТТЯ СТРАХУ.

ПРИ СЕРЕДНЬОМУ СТУПЕНІ ОТРУЄННЯ ЛЮДИНА НА ПЕВНИЙ ЧАС ВТРАЧАЄ СВІДОМІСТЬ, ЯКА ПОВЕРТАЄТЬСЯ ВІДРАЗУ ЯКЩО ЇЇ ВИНЕСТИ НА СВІЖЕ ПОВІТРЯ. ХАРАКТЕРНИМИ ОЗНАКАМИ СЕРЕДНЬОГО СТУПЕНЯ ОТРУЄННЯ Є ПОЧЕРВОНІННЯ ОБЛИЧЧЯ, НЕ АДЕКВАТНІСТЬ ПОВЕДІНКИ. ПІДВИЩЕННЯ ТЕМПЕРАТУРИ ТІЛА ДО 38-40 ГРАДУСІВ. НА ТРИВАЛИЙ ЧАС, ВИНИКАЄ РОЗЛАД ДИХАННЯ. ХАРАКТЕРНИМИ ОЗНАКАМИ ТЯЖКОГО ОТРУЄННЯ Є ПОВЕРХНЕВЕ ДИХАННЯ, ІНОДІ ЙОГО ПОВНА ЗУПИНКА. САМОВІЛЬНЕ СПОРОЖНЕННЯ КИШЕЧНИКА ТА СЕЧОВОГО МІХУРА. ШКІРА СТАЄ БЛІДНОСИНЮШНОЮ. В РАЗІ ОТРУЄННЯ ЧАДНИМ ГАЗОМ ПОТЕРПІЛОГО СЛІД НЕГАЙНО ВИНЕСТИ НА СВІЖЕ ПОВІТРЯ, ПІДНЕСТИ ДО НОСА ВАТКУ З НАШАТИРНИМ СПИРТОМ. ЗАБЕЗПЕЧИТИ ВІЛЬНИЙ ДОСТУП ПОВІТРЯ ДО ЛЕГЕНЬ, РОЗСТЕБНУВШИ ОДЯГ, ЩО УТРУДНЮЄ ДИХАННЯ. В РАЗІ НЕОБХІДНОСТІ ЗРОБИТИ ШТУЧНЕ ДИХАННЯ.

3. Пам`ятки щодо дотримання правил безпеки з вибухонебезпечними предметами і речовинами.

3.1. ВИБУХОНЕБЕЗПЕЧНІ ПРЕДМЕТИ.

На території області продовжують мати місце випадки виявлення вибухонебезпечних предметів – боєприпасів часів Великої Вітчизняної війни, а та­кож сучасних засобів ураження, що випадково стали доступними в результаті злочинної халатності осіб, які відповідають за їх збереження. Знайдені боєприпаси (або предмети, що схожі на них) повинні бути знешкоджені тільки спеціалістами. Про знахідку вибухонебезпечного предмету необхідно терміново повідомити місцеві органи державної влади (сільради, райвійськкомати, відділення міліції, відділи з питань надзвичайних ситуацій).

Ваші дії після виявлення вибухонебезпечного предмету:

Ø Зупинити будь-які роботи в районі небезпечного місця. Ні в якому
разі не чіпайте підозрілий предмет.

Ø Організуйте охорону небезпечного місця.

Ø Не допускайте сторонніх осіб до небезпечного предмету, доки не
прибули спеціалісти.

ВИКОНАННЯ ЦИХ ПОЛОЖЕНЬЗБЕРЕЖУТЬ ВАМ І ОТОЧУЮЧИМ

ЗДОРОВ'Я ТА ЖИТТЯ!

3.2. НЕБЕЗПЕЧНІ ПРЕДМЕТИ І РЕЧОВИНИ.

При виявленні небезпечних речовин і предметів (снарядів, бомб, мін тощо), а також хімічних речовин у вигляді аерозолю, пилу, в крапельно-рідинній формі з неприємним запахом необхідно:

• не доторкатися до небезпечних речовин і предметів;

•припинити доступ до виявлених небезпечних речовин і предметів;

•повідомити службу оперативного реагування району, міста, районну чи міську санітарно-епідемічну службу, управління (відділ) з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення, відділ внутрішніх справ.

•негайно вийти за межі зони зараження (забруднення);

•при попаданні отруйних речовин на шкіру, одяг, взуття негайно видалити їх ватним тампоном, папером або іншими підручними засобами;

•після виходу із зони зараження необхідно провести часткову обробку відкритих частин тіла водою, бажано з милом, полоскання рота, гортані, носа, очей;

•відчувши ознаки ураження, негайно звернутися до лікарні.

ПАМ'ЯТАЙТЕ! СУВОРЕ ВИКОНАННЯ РЕКОМЕНДАЦІЙ ЦІЄЇПАМ'ЯТКИ І ДОРОСЛИМИ, І ДІТЬМИ – ЗАПОРУКА ЗБЕРЕЖЕННЯ ЖИТТЯ ЛЮДЕЙ!

4. Пам`ятки щодо дотримання правил безпеки отруєння грибами і рослинами.

ПЕРШ НІЖ ВЖИВАТИ ГРИБИ – ПОДУМАЙТЕ ЧИ ВАРТО РИЗИКУВАТИ СВОЇМ ЖИТТЯМ ТА ЗДОРОВ'ЯМ.

–ЗБИРАЙТЕ ЛИШЕ ТІ ГРИБИ, ЯКІ ДОБРЕ ЗНАЄТЕ;

–ВІДМОВТЕСЬ ВІД ЗБИРАННЯ ТА ВЖИВАННЯ ПЛАСТИНЧАТИХ ГРИБІВ (СМЕРТЕЛЬНО НЕБЕЗПЕЧНА БЛІДА ПОГАНКА МОЖЕ БУТИ СХОЖА НА ПЛАСТИН­ЧАТІ ГРИБИ – ПЕЧЕРИЦІ, СИРОЇЖКИ, ШАМПІНЬЙОНИ);

–НЕЗБИРАЙТЕГРИБИ ПОБЛИЗУ АВТОДОРІГ, СХОВИЩ ОТРУТОХІМІКАТІВ, СМІТТЄЗВАЛИЩ, ПРОМИСЛОВИХ ПІДПРИЄМСТВ, ЗАЛІЗНИЦЬ, В МІ­СЬКИХ ПАРКАХ (ГРИБИ МАЮТЬ ВЛАСТИВІСТЬ НАКО­
ПИЧУВАТИ З НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА ТОК­СИЧНІ РЕЧОВИНИ);

– НЕ КУПУЙТЕ ДИКОРОСЛИХ ГРИБІВ НА РИНКАХ ( НЕВІДОМО ДЕ І КОЛИ ВОНИ БУЛИ ЗІБРАНІ);

– НЕ ДАВАЙТЕ ЇСТИ ГРИБИ ДІТЯМ (ДИТЯЧИЙ ОРГАНІЗМ БІЛЬШ ВРАЗЛИВИЙ ДО ГРИБНОЇ ОТРУТИ);

– НЕ КУШТУЙТЕ СИРИХ ГРИБІВ;

– НЕ ЗБИРАЙТЕ СТАРИХ, ПЕРЕСТИГЛИХ, ЧЕРВИВИХ ГРИБІВ;

–ПЕРЕД ПРИГОТУВАННЯМ ГРИБИ НЕОБХІДНО ПРОТЯГОМ 10-15 ХВ. ПРОВАРИТИ В ПІДСОЛЕНІЙ ВОДІ ( ВІДВАР НЕОБХІДНО ВИЛИТИ);

–В РАЗІ ПОЯВИ СИМПТОМІВ ОТРУЄННЯ ГРИБАМИ (БІЛЬ В ЖИВОТІ, БЛЮВАННЯ ГО­ЛОВНИЙ БІЛЬ, ПРОНОС) НЕОБХІДНО НЕГАЙНО ЗВЕРНУТИСЬ ЗА КВАЛІФІКОВАНОЮ МЕДИЧНОЮ ДОПОМОГОЮ (ДО НАДАННЯ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ ПОТРІБНО ДЕКІЛЬКА РАЗІВ ПРОМИТИ ШЛУНОК РОЗЧИНОМ СОДИ АБО СВІТЛО-РОЖЕВИМ РОЗЧИНОМ МАРГА­НЦІВКИ);

– В РАЗІ ОТРУЄННЯ НІ В ЯКОМУ ВИПАДКУ НЕ ВЖИВАТИ АЛКОГОЛЬ (ВІН ЛИШЕ ПОСИЛЮЄ ДІЮ ГРИБНОЇ ОТРУТИ).

ДОТРИМАННЯ ЦИХ ПРОСТИХ ПРАВИЛ МОЖЕ ЗБЕРЕГТИ ВАШЕ ЗДОРОВ'Я І НАВІТЬ ЖИТТЯ.

5. Пам`ятки щодо дотримання правил пожежної безпеки і правил дорожнього руху.

Швидке збільшення інтенсивності руху висуваєсерйозне завдання – забезпечення безпеки руху пішоходів.

У попередженні дорожньо-транспортного травматизму важливу роль відіграє робота дорослих з роз’яснення дошкільникам правил дорожнього руху і прищеплення навичок дисциплінованості на вулицях і дорогах. Щоб не допустити лиха на дорозі, вам необхідно:

– не подавати дітям негативного прикладу, порушуючи правила дорожнього руху;

– не чіплятися на підніжку транспорту і не стрибати на ходу, щоб своїм прикладом не заохотити дітей;

– вчити переходити вулицю на зелене світло світлофора, користуватись підземним переходом;

– на власному прикладі вчити користуватись нерегульованим пішохідним переходом;

– при перетині вулиці нерегульованим пішохідним переходом радити дітям йти в загальній масі пішоходів, бо дитина сама ще не завжди здатна оцінити дорожню ситуацію;

– не дозволяти дітям з’являтися зненацька перед транспортними засобами;

– вчити дітей правильно обходити транспорт на зупинках (автомобіль та автобус – позаду);

– не дозволяти дітям самостійно користуватися громадським транспортом;

– не допускати ігор дітей на проїжджій частині дороги;

– не дозволяти дітям грати з м’ячем, кататися не велосипеді, ковзанах, роликах, лижах, санчатах на проїжджій частині дороги та поблизу від неї.

Телефон виклику міліції – «102».

Кiлькiсть переглядiв: 475